Franchise Yatırımcısı Nasıl Bulunur ? 23-03-2020 02:49:32
23-03-2020 200 0

Bir marka yatırımcılara ulaştırılırken bir çok farklı mecra, bileşen ve uygulamadan faydalanılmaktadır. Web, halkla ilişkiler, etkinlikler, sponsorluklar yararlanılan bazı yöntem ve kanallardır. Kanal ve yöntemlerin yanında tekrar kritik önem arz etmektedir. 

 

Bütünleşik Pazarlama İletişimi

 

Faaliyetlerinin içeriği, içeriğin verilme biçimi ve içeriğin verilmesinde uygun kanalın kullanılması, yatırımcılara ulaşmada ve doğru sürecin yürütülmesinde en can alıcı noktalardır. Çünkü bayilik ağını genişletmek, markayı büyütmek adına doğru yatırımcı kitlesine doğru şekilde ulaşmak ve doğru süreç yönetimi dikkat edilmesi gereken en temel bileşenlerdir.

 

Franchise almak isteyen yatırımcılarla yürütülen faaliyetler ikna edici ve etkileyici olmalıdır. Özellikle global ölçekte olmayan şirketler bu iletişim faaliyetlerini gerçekleştirebilmek ve bayilik ağını genişletmek adına markalarının güçlü yönlerini avantajlarıyla tekrar eden bir şekilde sürekli olarak göstermelidir. Bu süreçte medyalar arası bütünleşik bir pazarlama yapılmalıdır.

 

Hem web sitesi, sosyal medya portalları hem dergi, gazete vb. basılı materyaller hemde etkinlikler ve kampanyalar doğru ve dengeli bir şekilde kullanıldığında istenilen sonuca ulaşmak olağandır.

  • Markanın nasıl sunulduğu?

  • Hangi mecralar ve kanallar aracılığıyla tanıtıldığı?

  • Doğru hedeflemelerin yapılıp yapılmadığı?

  • İçerik kalitesinin ve Tanıtımın inceliğinin ne olduğu?

sorulması gereken en can alıcı sorulardır.

 

 

Doğru Hedefleme

 

Bayilik verilebilmesiyle büyüme hedefine ulaşılabilmesi ancak verilecek mesajın, kullanılacak medyaların ve yöntemlerin doğru belirlenerek yerinde hedeflemeler yapılmasıyla mümkün olabilir.


Yatırımcılar ilk adımda ulaşılması gereken tek bir hedef olarak görülmektedir. Lakin bu hedef yatırım bütçesi, tecrübe, bilgi, coğrafya, kültür ve kafa yapısı olarak bir çok segmente ayrılmaktadır. Gerekli iletişim başlatıldıktan sonra ki süreçte tüm bu farklılıklar göz önünde bulundurularak faaliyetler duruma göre şekil almaz ise başarı sağlanamaz.


Faaliyetleri doğru şekillendirmek için içerikler kullanılan medyanın, kanalın yapısına ve ruhuna göre oluşturulmalı ve dağıtılmalıdır . Aktarılan mesaj yatırımcının kafasında bir bütünlük ve güven oluşturmalıdır.

 

Franchise Modeline Uygun Pazarlama

 

Günümüzdeki evreselleşme ve teknik gelişmeler kültürel, ekonomik, coğrafi, sosyal ve hayatımızın bir çok alanında temelden değişikliklere neden olmuştur. Artık kişiler daha araştırmacı ve daha bilgi sahibi durumdadır. Bu nedenle eskisi gibi tek bir reklam ile sorunu çözmek ve işin içinden çıkmak ne yazık ki mümkün değildir. Günümüz koşullarına uygun ayrıntılı planlama ve çeşitlilik ile düzenli olarak yürütülen faaliyetlerle yeni bayilikler açmak ve markayı büyütmek mümkündür.

Unutulmamalıdır ki bayilik modeli diğer iş modellerine benzemeyen hem alanı hem vereni sıkı şekilde bağlayan ve uyumlu çalışmaya zorlayan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yatırım bütçesi tek kriter olmamalı, bilgili, tecrübeli, ve kabiliyetli olabildiğince çok yatırımcıya ulaşılmalıdır.

Yorum Yaz